Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в січні 2019 року

В січні світовий зерновий ринок був орієнтований на прогнози Міжнародної ради по зерну (IGC), так як перший прогноз Міністерства сільського господарства (USDA) в 2019 році очікується тільки в лютому. За прогнозами IGC, світове виробництво зернових очікується на рівні 2089 млн тонн, зокрема 737 млн тонн пшениці і 1076 млн тонн кукурудзи. Як повідомлялось раніше, в листопаді минулого року, прогнози двох авторитетних джерел суттєво відрізнялись.

29 січня видання World-Grains опублікувало дані Світового дослідження виробництва кормів (The 2019 Alltech Global Feed Survey). Восьме видання щорічного дослідження включає дані 144 країн і близько 30 000 комбікормових заводів. За даними дослідження, світове виробництво кормів в 2018 році збільшилося на 3% до рекордних 1,103 млрд. тонн, перевищивши 1 мільярд тонн третій рік поспіль. Виробництво комбікормів за останні п'ять років зросло на 14,6%, що дорівнює росту у 2,76% річних.

Зі зростанням населення в світі, зростає і кількість людей середнього класу, що добре відображається на збільшенні загального споживання білка. Головні вісім країн-виробників комбікормів в світі - Китай, США, Бразилія, Росія, Індія, Мексика, Іспанія та Туреччина. Разом вони виробляють 55% світових кормів і мають 59% світових комбікормових заводів. Таким чином, їх можна розглядати як індикатор тенденцій у сільському господарстві. Зростання виробництва кормів відбулося переважно в секторі їх виробництва для бройлерів і для молочного сектору.

Видання World-Grains оприлюднило інформацію про те, що 16 січня Канадський уряд оголосив здійснення фінансування 39,3 млн. канадських доларів для просування інновацій і досліджень в вирощуванні ячменю, пшениці, різноманітних польових культур і сої протягом наступних п'яти років. Зокрема на кластер ячменю виділено 6 млн канадських доларів, різноманітних польових культур - 13,7 млн канадських доларів, пшениці для виробництва високопродуктивних сортів, а також для розробки наступного покоління сортів профінансується на 13,9 млн канадських доларів, соєвий кластер - 5,4 млн канадських доларів. Загалом, Канадське сільськогосподарське партнерство - це п'ятирічне інвестування федеральними, провінційними та територіальними урядами суми 3 млрд. канадських доларів для зміцнення сільського господарства та агропродовольчого сектора.

Видання The weekly Times в січні повідомило про велике зростання цін на зернові на внутрішньому ринку Австралії через посуху. За даними експертів, в понеділок 14 січня австралійська преміальна біла пшениця коштувала за $442 за тонну, з постачанням в Мельбурн, порівняно з $265 минулого року - зростання на 67%. Ціна солового ячменю складала $385 тонна, що на 45% більше за минулорічну ціну. Ціна фуражного ячменю складала $390 за тонну, в порівнянні з $248 тонну в минулому році, або на 57% вище.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування зернових на Чиказькій біржі впродовж січня мали різнонаправлені коливання, але в кінці місяця котирування були вищими ніж на його початку. Так, ф’ючерси кукурудзи на початку січня котирувались по $3,75 за бушель або $147,6 за тонну, в кінці місяця – по $3,8 за бушель або $149 за тонну. Котирування м’яких сортів пшениці на початку місяця дорівнювали $5,02 за бушель або $185 за тонну, в кінці місяця вони збільшились до $5,17 за бушель або $189 за тонну. Котирування пшениці твердих сортів на початку січня були $4,9 за бушель або $180 за тонну, в кінці місяця $5,02 за бушель або $185 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC) Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) збільшився з 192 пунктів на початку місяця до 196 пунктів в кінці місяця. Зросли також субіндекси (GOI) пшениці і кукурудзи. Субіндекс пшениці зріс з 196 пунктів на початку січня до 201 пункту в кінці січня. Субіндекс кукурудзи збільшився порівняно з початком на 8 пунктів і в кінці місяця склав 180 пунктів.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на пшеницю в кінці січня також збільшились порівняно з його початком. Так, на початку січня, пшениця 6-го класу закуповувалась по 6780 грн/т, в кінці місяця ціна склала 7000 грн/т. Пшениця 3-го класу групи А на початку січня коштувала 6980 грн/т, в кінці січня – 7300 грн/т. Пшениця 2-го класу групи А на початку місяця коштувала 7030 грн/т , в кінці місяця – 7350 грн/т. Також зросла закупівельна ціна на кукурудзу з 5170 грн/т до 5520 грн/т. Ціна на ячмінь знизилась к кінцю січня до 6800 грн/т, порівняно з 6850 на початку місяця (усі ціни вказані з ПДВ на умовах DAT ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Український експорт зернових в січні досяг 26,3 млн тонн і він наближається до лімітів встановлених в Меморандумі про взаєморозуміння на 2018/19 МР, який на початку сезону підписали Мінагрополітики та участники ринку з метою стабілізації та прогнозованості ринку зерна, зокрема пшениці.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, ціна на соняшник зросла в кінці січня і знаходиться в діапазоні від 10250 грн/т до 10550 грн/т, порівняно з діапазоном 9750 грн/т до 10000 грн/т на початку січня. Як повідомлялось раніше, зростання ціни на олійну викликало поступове зростання світових цін на рослинні олії. За січень ціна на соняшникову олію зросла на 40 дол./т на умовах FOB Одеса, ціни на пальмову олію на біржі в Малайзії також зросли на 50 дол./т, що позитивно відобразилось на цінах на насіння соняшнику.

 

Перша половина січня не відрізнялась особливими новинами, через новорічні свята ділова активність була на низькому рівні. Друга половина місяця показала зростання цін на усі зернові, окрім ячменю, а також на соняшник. Окрім цього, курс гривні на кінець січня укріпився до рівня 27,5 грн/дол.США. Таким чином усі ціни в доларовому еквіваленті показали зростання. В лютому, скоріш за все, ціни не зерно залишаться на поточних рівнях (в доларовому еквіваленті), ціни на соняшник - будуть повільно зростати.