Огляд зернового ринку в лютому 2019 року

Міжнародна рада по зерну (IGC) в лютому прогнозувала світовий врожай на рівні 2121 млн тонн, що більше 2017 млн тонн, які прогнозує Міністерство сільського господарства (USDA). Врожай пшениці обидва джерела спрогнозували на рівні 735 млн тонн, кукурудзи на рівні від 1099 до 1109 млн тонн. В Україні на півдні почалась посівна кампанія, стан озимих оцінюється як переважно добрий й задовільний.

Наприкінці лютого видання Reuters повідомило про те, що сума боргу американських фермерів стрімко зросла до рівня 1980-х років і знаходиться на рівні 409 мільярдів доларів. Зростання відбулось з 385 мільярдів доларів боргу у минулому році, при цьому попит на позики залишається високим. Експерти порівнюють поточну ситуацію з кризою трьох десятиліть тому. Із обіцяних американським урядом 12 млрд допомоги, про які повідомлялось раніше, станом на кінець лютого фермерам виплатили 8 млрд доларів.

Про те, що високі виробничі витрати, коливання цін на сировинні товари, зміна клімату та спалахи шкідників і хвороб викликали значне падіння виробництва пшениці в Південній Африці в лютому повідомило видання Business Day. Пшениця є другою за важливістю зерновою культурою, що вирощується в Південній Африці після кукурудзи. Проте в середньому місцеве виробництво становить 2,3 млн. тонн, що значно нижче рівня споживання. Для задоволення попиту, Південна Африка імпортує близько 1,7 млн. тонн пшениці щорічно. Також повідомляється, що Рада сільськогосподарських досліджень проводить програми розведення пшениці. Програми спрямовані на розробку належних і високопродуктивних сортів. Зосереджується також на розвитку сортів, стійких до посухи, а також тих, які є стійкими до шкідників і хвороб.

Про найнижчий за двадцять років врожай пшениці в Австралії повідомило в лютому видання UkrAgroConsult. Виробництво всіх основних озимих культур в країні в 2018/19МР, за оцінками експертів, скоротилося. Зокрема врожай пшениці скоротився на 19% до 17,3 млн. тонн. Врожай ячменю скоротився на 7% до 8,3 млн. тонн і каноли (ріпаку) на 41% до 2,2 млн. тонн.

Видання Argusmedia повідомило про те, що в Сполучених штатах Америки очікується зростання навесні вживання азотних добрив. Це пов’язано з тим, що кукурудза споживає азот, в той час як дуже мало азоту застосовується при вирощуванні сої. Експерти вважають, що в наслідок торгівельного протистояння в Сполучених Штатах площа кукурудзи збільшиться на 3 млн акрів або 1,2 млн га. до 92 млн. акрів , тобто до 37 млн гектарів, а площа сої поступово скоротиться на 4,2 млн. акрів або 1,7 млн га до 85 млн. акрів тобто 34 млн гектарів.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)На Чиказькій біржі в лютому спостерігались ведмежі настрої щодо цін на пшеницю. Котирування ф’ючерсів пшениці м’яких сортів зазнали падіння з $5,12 за бушель або $188 за тонну до $4,59 за бушель або $169 за тонну. Котирування пшениці твердих сортів також впали з $5,09 за бушель або $187 за тонну до $4,46 за бушель або $164 за тонну.

За думкою експертів пшениця втратила в ціні внаслідок жорсткої глобальної конкуренції, що викликала через занепокоєння щодо попиту на поставки в США в зв’язку з торгівельними війнами. Котирування ф’ючерсів кукурудзи мали різнонаправлені коливання і знизились к кінцю лютого. На початку місяця вони котирувались по $3,85 за бушель або $152 за тонну, в кінці місяця по $3,71 за бушель або $146 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC) Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) в лютому знизився в кінці місяця на 5 пунктів порівняно з початком з 196 пунктів до 191 пункту. Субіндекси (GOI) також знизились. Субіндекс пшениці з 203 до 192 пунктів, субіндекс кукурудзи з 187 до 184 пунктів. Субіндекс ячменю з 240 до 214 пунктів.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні також знижувались подібно до світових тенденцій, так ціна на пшеницю 6-го класу впродовж лютого знизилась з 6900 грн/т до 6620 грн/т. Ціна на пшеницю третього класу групи А також знизилась з 7200 грн/т до 6820 грн/т. Ціна на пшеницю 2-го класу також знизилась з 7250 грн/т до 6900 грн/т. Ціна на кукурудзу знизилась з 5470 грн/т до 5130 грн/т (усі ціни вказані з ПДВ на умовах DAT ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними Апк-інформ, ціна на соняшник в Україні також знизилась к кінцю місяця порівняно з початком місяця з діапазону у 10500-10600 грн/т до діапазону 9750-10250 грн/т. Це досить низька ціна, але найнижчою з початку минулого року залишається ціна листопада.

Як повідомлялось раніше, в лютому стан посівів озимих культур був одним із кращих за останні 5 років.

Лютий місяць відзначився значним падінням курсу доллара США до рівня 26,90 грн, а також падінням цін на зерно й соняшник як в гривневому, так й доларову еквіваленті. Перспективи нового врожаю пшениці, судячи зі стану озимих, виглядають досить позитивно, тому в березні падіння цін на зерно скоріш за все продовжиться. Щодо олійних культур, зокрема соняшнику, то торговельна війна між США та Китаєм все ще триває, оператори ринку вже втрачають надію та терпіння. Тому особливих сподівань на зростання цін немає. На внутрішньому ринку, після "жвавого" січня, друга половина лютого відзначалася падінням цін на соняшник. Переробники не демонструють активності в закупках сировини, що пов'язують як з стагнуючим зовнішнім ринком, так й з низкою діловою активністю в предвиборний період. В той же час, не усі гравці ринку вірять в подальше падіння курсу долара США, тому ціни в гривневому еквіваленті мають шанс принаймні на стабілізацію.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.