Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в червні 2019 року

Від 2156 млн тонн до 2170 млн тон в 2019/20 МР згідно прогнозів двох авторитетних джерел коливається обсяг виробництва зернових в світі, що був оприлюднений в червні. Так, Міжнародна рада по зерну (IGC) прогнозує 769 млн тонн виробництва пшениці і 1095 млн тонн виробництва кукурудзи. В свою чергу Міністерство сільського господарства США (USDA) прогнозує 781 млн тонн пшениці і 1099 млн тонн кукурудзи, а загалом фуражних зернових - 1390 млн тонн. Все ще уточнюються результати збору врожаю в 2018/19 МР і його обсяг передбачається в діапазоні від 2121 млн тонн до 2142 млн тонн (у т.ч. від 732 млн тонн до 733 млн тонн пшениці і від 1121 млн тонн до 1130 млн тонн кукурудзи). В Україні в червні вже почались жнива, трохи раніше, ніж очікувалось. На кінець місяця вже було намолочено понад 6 млн тонн ранніх зернових.

Про те, що принаймні три африканські країни повинні будуть імпортувати більше кукурудзи в цьому році після екстремальної погоди від циклонів до посухи повідомило в кінці червня видання Bloomberg. Експерти видання повідомляють, що кукурудза є основним зерном у більшій частині Африки на південь від Сахари, де її розмелюють і готують як кашу або роблять тісто. Зімбабве, Мозамбік і Кенія, як очікується, вимушені будуть збільшити імпорт в цьому сезоні. Як правило, в Африці їдять білу кукурудзу, а жовтий сорт зернової, який найчастіше продається в усьому світі, використовується на корм тваринам. Експерти прогнозують, що Зімбабве в поточному році може купити 1 млн. тонн кукурудзи, що в 10 разів більше, ніж у попередньому маркетинговому році, Кенія може імпортувати до 1,3 млн. тонн зернової. В середині Африки імпорт можливий із Танзанії. За межами Африки Мексика є країною з можливостями експортувати білу кукурудзу.

В червні Австралійський інноваційний центр експорту зернових AEGIC оприлюднив звіт щодо експорту австралійських зернових до В’єтнаму. В звіті йдеться по те, що Австралія історично є найбільшим постачальником пшениці до В'єтнаму, в середньому близько 1,5 млн  тонн у рік. В останні роки чорноморська пшениця почала конкурувати з австралійською в сегменті фуражної пшениці. Вищезгадане джерело очікує зростання експорту австралійської пшениці до В’єтнаму в період до 2030 року на 44%. Також експерти джерела відмічають, що солод і ячмінь для кормів також є потенційними зонами зростання для австралійського експорту, оскільки В'єтнам є одним з 10 найбільших ринків пива в світі, і Австралія вже є їх найбільшим постачальником солоду і солодового ячменю.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф’ючерсів на Чиказькій біржі знаходились під впливом інформації щодо посіву кукурудзи у США. Наприкінці червня стало відомо, що фермери в 18 штатах країни посадили 96% запланованих площ під кукурудзу станом на 23 червня, що мало вплив на зниження котирувань на зернову к кінцю місяця. Так на початку місяця ф’ючерси кукурудзи котирувались по $4,43 за бушель, або $174 за тонну, максимальні котирування на зернову були 17 червня на рівні $4,69 за бушель або $185 за тонну. В кінці місяця кукурудза котирувалась по $4,31 за бушель або $170 за тонну. Також коливались з пониженням к кінцю місяця ф’ючерси на пшеницю твердих сортів. На початку червня вони котирувались по $4,87 за бушель або $179 за тонну. В кінці місяця котирування були на рівні $4,61 за бушель або $169 за тонну. Котирування пшениці м’яких сортів на початку червня  дорівнювали $5,12 за бушель або $188 за тонну. Максимальне котирування місяця $5,42 за бушель або $199 за тонну. В кінці місяця зернова котирувалась по $5,26 за бушель або $193 за тонну.

Видання Independent.ie повідомило про те, що вересневі ф’ючерси пшениці на паризькій біржі Euronext неформально в кінці червня котирувались по 183,50 євро ($ 209) за тонну. Варто відзначити, що на початку липня Європейський ринок позитивно налаштований, незважаючи на тиск нового врожаю, який стає все більш очевидним на тлі хороших показників врожайності, як озимого ячменю, так і пшениці. Європейський ринок був підтриманий позитивним настроєм в Чикаго, де зберігаються побоювання з приводу врожаю кукурудзи і посилюються сумніви в достовірності останнього звіту USDA по площам кукурудзи і сої. У Німеччині також почався збір врожаю, і DBV (Асоціація німецьких фермерів) продемонструвала оптимізм щодо виробництва пшениці в країні, оцінивши його в 24,1 млн тонн проти 19,6 млн тонн в минулому році.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC) Субіндекс GOI на зерно (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) к кінцю червня збільшився порівняно з початком з 192 пункті до 194 пунктів. Субіндекси (GOI) пшениці і ячменю знизились від початку до кінця червня з 188 до 185 пунктів і з 202 до 200 пунктів відповідно. Субіндекс (GOI) кукурудзи зріс з 191 до 195 пунктів.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на пшеницю 2 класу групи А в червні знизились від початку к кінцю місяця, так на початку місяця зернова коштувала 5450 грн/тонна і це була максимальна ціна місяця, к кінцю місяця ціна знизилась до 5280 грн/т. Також від початку к кінцю місяця знизилась ціна на пшеницю з 5300 грн/т до 5180 грн/т. Ціна на ячмінь дещо зросла з 4900 грн/т до 4980 грн/т (усі ціни вказані з ПДВ на умовах DAT ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, ціна на соняшник в Україні в червні збільшилась порівняно з травнем, що стало протилежною до минулого року тенденцією. На початку червня ціна на олійну була в діапазоні від 10800 грн/т до 11400 грн/т. В кінці місяця від 10800 грн/т до 11300 грн/т.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України станом на 2 липня в у 20 областях України аграрії розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур. Намолочено 6,1 млн тонн зерна нового врожаю, що складає 19% до прогнозу. Врожай намолочений з площі 1,9 млн га. В тому числі зібрано пшениці – 3,4 млн тонн з площі 1,0 млн га або 15% до прогнозу. Ячменю намолочено 2,5 млн тонн з площі 750 тис. га або 30% до прогнозу. Гороху зібрано 267 тис. тонн з площі 128 тис. га або 45% до прогнозу. Крім того, проходить збирання озимого ріпаку, якого обмолочено на площі 277 тис. га або 21% до прогнозу та зібрано 539 тис. тонн при врожайності 1,95 т/га.

Сезон 2019/20 почався зі зниження цін на світових ринках - врожай ранніх зернових очікується більшим, ніж в попередній маркетинговий рік, а посіви кукурудзи в США з'явилися кращими, ніж очікував ринок. Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю 3кл стартували на 7-8% нижчими, ніж в кінці червня 2018 року, що не є значним враховуючи кращу врожайність. В той же час, в липні 2018 ціни на ранні зернові зростали протягом місяця. В липні цього року такого очікувати не варто, в кращому випадку ціни залишаться на рівні початку місяця (в доларовому еквіваленті).