Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в серпні 2019 року

Згідно прогнозів Міністерство сільського господарства США (USDA) загальний обсяг виробництва зернових в світі не змінився порівняно з липневим прогнозом і залишився на рівні 2167 млн тонн. Але дещо змінені його пропорції. Так, знижено очікуваний обсяг пшениці на 3,4 млн тонн до 768,1 млн тонн порівняно з 771,5 в прогнозі минулого місяця. В свою чергу виробництво фуражних зернових в світі збільшено на 3,3 млн тонн з 1395,51 млн тонн в липні до 1398,9 в серпні. Зокрема очікується збільшення виробництва кукурудзи з 1105,14  млн тонн до 1108,24 млн тонн, тобто на 3,1 млн тонн. В свою чергу Міжнародна Рада по зерну (IGC) збільшила свій прогноз світового врожаю на 11 млн тонн порівняно з минулим прогнозом до 2159 млн тонн, що залишається нижче прогнозу USDA. Зокрема оновлений прогноз виробництва пшениці знаходиться на рівні 764 млн тонн, кукурудзи – на рівні 1100 млн тонн. Мінагрополітики України повідомило, що вже зібрано 39,2 млн тонн ранніх зернових та зернобобових культур з площі 9,96 млн га або 99,9%.

В кінці серпня видання Graincentral повідомило, про те що Саудівська організація з зернових культур (SAGO) закупила ячменю в обсязі 13 вантажних кораблів типу панамакс. Загалом приблизно 780 тис тонн, що мають відвантажуватись в період з середини жовтня до середини грудня в порти Червоного моря та затоки. Середня ціна зарезервованого зерна становить $206,76 за тонну. Також повідомляється, що Bunge уклав договори на поставку більше половини вказаної кількості. Також експерти вищезгаданого джерела повідомляють, що використання кукурудзи Саудівською Аравією в кормах для тварин збільшується.

За даними World-Grain, 25 серпня у Франції було оголошено про підготовку нової торгівельної угоди між США та Японією з покупки Японією надлишків кукурудзи в США. Очікується, що угода, ймовірно, буде підписана на засіданні Генеральної Асамблеї ООН у вересні.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) на початку серпня складав 184 пункти, в кінці дорівняв 182 пункти. Субіндекси (GOI)  зернових знизились. Зокрема субіндекс пшениці знизився з 175 пунктів до 167, субіндекс кукурудзи з 182 пунктів до 162, субіндекс ячменю з 194 до 185 пунктів.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Як повідомлялось раніше, протягом серпня на Чиказькій біржі спостерігались мінімальні котирування зернових. Так, на початку серпня ф’ючерси кукурудзи котирувались по $4,11 за бушель або $162 за тонну, на початку вересня вони продовжили падіння і 3 вересня котирувались по $3,65 за бушель або $144 за тонну. Ф’ючерси пшениці м’яких сортів на початку серпня котирувались по $4,93 за бушель або $182 за тонну на початку вересня впали до $4,59 за бушель або $169 за тонну. Також падіння здійснилось з ф’ючерсами пшениці твердих сортів з $4,40 за бушель або $162 за тонну на початку серпня до $3,9 за бушель $143 за тонну на початку вересня.

За думкою експертів, світові ринки зерна продовжують падати, в наслідок оптимістичних оцінок врожаю на північній півкулі у 2019/20 МР. У серпневих оцінках попиту та пропозиції IGC, виробництво пшениці в ЄС зросло на 1,5 млн. тонн порівняно з минулим місяцем до 150,2 млн. тонн. Також було піднято оцінки виробництва для США, Канади та України, що ще більше сприяє світовій експортній конкуренції. Більші врожаї в ЄС, особливо у Франції та Німеччині, чинили тиск на котирування пшениці в Парижі, французька пшениця - найдешевша пропозиція для єгипетських тендерів. Однак російська пшениця продовжувала домінувати в продажах. В свою чергу, ринки кукурудзи під тиском пшениці залишаються невизначеними щодо потенційного розміру врожаю в США. Однак сприятлива погода для розвитку сільськогосподарських культур додала вагомості попереднім переглянутим в більшу сторону обсягам виробництва. Посилення напруги між США та Китаєм також призвело до падіння цін на нафту. У поєднанні з ведмежим ринком цукру попит на кукурудзу на етанол може впасти, що також сприятиме збільшенню коротких позицій фонду у ф'ючерсах Чикаго.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на зернові в серпні також знизились. Так, ціна на пшеницю 6-го класу знизилась з 4900 грн/т до 4550 грн/т. Ціна на пшеницю 3-го класу знизилась з 5180 грн/т на початку місяця до 5000 грн/т в кінці місяця. Ціна на пшеницю 2-го класу знизилась з 5204 грн/т до 5050 грн/т. Закупівельна ціна на кукурудзу також знизилась з 4950 грн/т до 4200 грн/т. Ціна на ячмінь також знизилась з 4950 грн/т до 4600 грн/т (усі ціни вказані з ПДВ на умовах DAT ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-Інформ, падіння зазнали і внутрішні закупівельні ціни на соняшник. Так, на початку серпня олійна закуповувалась від 11000 грн/т до 11500 грн/т, в кінці місяця, цей діапазон був від 9600 грн/т до 9750 грн/т.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України станом на 30 серпня українські аграрії провели збирання зернових та зернобобових культур на 10 млн га або 66% до прогнозу та намолотили 39,4 млн тонн зерна при середній врожайності 3,9 т/га. Зокрема ранніх зернових та зернобобових культур зібрано 39,2 млн тонн з площі 9,96 млн га або 99,9%.

Крім того, почалось збирання соняшнику, якого зібрали з площі 281 тис. га або 5% від запланованої до збирання та намолотили 492 тис. тонн при середній урожайності 1,75 т/га. Соя обмолочена на площі 43 тис. га або 3% до прогнозу та зібрано 96 тис. тонн зерна при середній урожайності 2,26 т/га.

Найбільший вал зерна намолотили фермери і фермерки у Одеській і Запорізькій областях, де зібрали  3,1 млн тонн.  Харківській області намолочено 2,9 млн тонн, Дніпропетровській – 2,7 млн тонн, Миколаївській – 2,6 млн тонн областях. Також вищезгадане джерело повідомило про те, що озимого ріпаку засіяно 740 тис. га або 69% до прогнозу.

Ціни на зерно на світових ринках в серпні знизились. Основними факторами були підтвердження хорошого врожаю (побоювання щодо паршивого врожаю кукурудзи не підтвердились), й через низькі ціни на інших товарних ринках, й через продовження торгівельної війни між США та Китаєм. Внутрішні ціни у Україні знизились ще більше під тиском пропозиції нового врожаю й через укріплення долару гривні до долару США. В вересні є можливість зростання курсу доллару США, відповідно й внутрішні ціни можуть зрости. Перспектив зростання світових цін поки не видно. Щодо цін на соняшник, то вже очікується падіння цін через зменшення цін на олію в портах України.