Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в вересні 2019 року

2159 млн тонн світового врожаю в вересні прогнозувала Міжнародна Рада по зерну (IGC), прогноз залишився незмінним порівняно з прогнозом в минулому місяці. Зокрема, авторитетне джерело прогнозує виробництво 764 млн тонн пшениці і 1099 млн тонн кукурудзи. Міністерство сільського господарства США (USDA) знизило прогноз по загальному виробництву зернових в світі на 5 млн тонн порівняно з попереднім прогнозом і в вересні прогнозувало обсяг у 2162 млн тонн. Зокрема дане джерело знизило й обсяг виробництва пшениці до 766 млн тонн, й обсяг виробництва фуражних зернових до 1396 млн тонн, в т.ч. кукурудзи очікується 1105 млн. тонн. В Україні продовжуються жнива кукурудзи - зібрано 10 млн т зернової, та завершуються жнива соняшника - обмолочено 84% площ.

Видання Agrimoney в вересні повідомило про те, що Європейський Союз підвищив свої прогнози щодо імпорту кукурудзи та ріпаку, оскільки скоротив прогнози власного врожаю. Зокрема прогнози імпорту ріпаку на 2019/20 МР підвищені до 5,5 млн тонн, що на 1,27 млн тонн вище імпорту минулого року. Перегляд відбувся, оскільки оцінка врожаю ріпаку скоротилася на 544 тис тонн до 13-річного мінімуму у  16,93 млн. тонн, в наслідок зниження посівних площ на 19% порівняно з минулим роком. Імпорт ріпаку на останньому тижні вересня в Європейській союз склав 1,75 млн. тонн, що на 86% більше порівняно з минулим роком. Щодо кукурудзи, Європейська комісія підняла свій прогноз щодо імпорту зернової в 2019/20 МР на 1,52 млн. тонн до 17,00 млн. тонн, що  все ще нижче минулорічного показника у 24,23 млн. тонн.

Також, вищезгадане джерело в вересні повідомляло, про те, що китайський імпорт зернових значно знизиться в наслідок африканської чуми свиней в країні.  Експерти оцінюють поточне зниження використання в тваринництві країни чотирьох основних видів зернових - ячмінь, кукурудза, сорго та пшениця. За їх підрахунками це зменшить загальне використання зернових на 6,30 мільйона тонн порівняно з минулим роком.

Видання Reuters повідомило про те, що уряд Австралії виділить додаткові 100 мільйонів австралійських доларів (68 мільйонів USD) на підтримку фермерів, оскільки тривала суха погода загрожує бізнесу багатьох зерновиробників й вже завдала значних збитків сільському господарству країни. Австралія входить в топ-10 найбільших експортерів зернових, що зазвичай вносить близько 2% до ВВП країни. За підрахунками уряду, в країні є близько 24 тис фермерів, які можуть претендувати на виплати.

Видання World-grain в вересні поширило інформацію про те, що 25 вересня США і Японія підписали торгівельну угоду, яка знижує або скасовує тарифи на багато американських продуктів і збільшує доступ до ринку Японії для американських виробників. За даними джерела, із $14,1 мільярда сільськогосподарської продукції, що ввозили Японію в 2018 році, продукція на $5,2 мільярда вже була безмитною. Відповідно до цієї первинної тарифної угоди на першому етапі, Японія скасує або знизить тарифи на додаткові $7,2 млрд. продовольчої та сільськогосподарської продукції.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф’ючерсів пшениці на Чиказькій біржі мали тенденцію протилежну тенденції серпня і зростали протягом місяця. Так котирування ф’ючерсів пшениці м’яких сортів зросли з $4,63 за бушель або $170 за тонну на початку місяця до $4,96 за бушель або $182 за тонну в кінці місяця. Котирування пшениці твердих сортів також зросли з $3,98 за бушель або $146 за тонну на початку вересня до $4,15 за бушель або $153 за тонну в кінці місяця. Котирування ф’ючерсів кукурудзи також зросли з $3,69 за бушель або $145 за тонну до $3,88 за бушель або $153 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) збільшився від початку до кінця вересня на 6 пунктів з 182 до 188 пунктів. Зросли також всі субіндекси GOI. Зокрема субіндекс пшениці зріс з 167 пунктів до 182 пунктів. Субіндекс кукурудзи зріс з 162 до 171 пункти. Субіндекс ячменю зріс з 185 до 188 пунктів.

Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю в Україні мали протилежну світовій тенденцію і знижувались від початка до кінця місяця. Так, ціна на пшеницю 4-го класу на початку вересня дорівнювала 4850 грн/т, в кінці місяця знизилась до  4770 грн/т. Пшениця 3-го класу на початку вересня коштувала 4950 грн/т, в кінці місяця знизилась до 4860 грн/т. Ціна на пшеницю 2-го класу знизилась з 5000 грн/т до 4890 грн/т. Закупівельна ціна на кукурудзу також знижувалась від початку місяця з 4170 грн/т до 4080 грн/т в кінці вересня. Ціна на ячмінь впродовж місяця трималась на рівні 4570 грн/т (усі ціни вказані з ПДВ на умовах DAT ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, внутрішні закупівельні ціни на соняшник в Україні знизились впродовж вересня. На початку місяця вони знаходились в діапазоні 9600 грн/т – 9900 грн/т. Закінчили місяць в діапазоні 7900 грн/т – 8200 грн/т. Як повідомлялось раніше, данні збирання соняшнику в вересні показують, що цьогорічний врожай може бути на рівні минулорічного рекорду.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 7 жовтня в нашій країні проведено збирання зернових та зернобобових культур на площі 11,8 млн га або 77% до прогнозу та намолочено 49,9 млн тонн зерна при середній врожайності 4,22 т/га. Вже зібрано понад 10 млн тонн кукурудзи з площі 1,6 млн га або 33% до прогнозу при середній врожайності 6,24 т/га. Також соняшнику обмолочено на площі 4,9 млн га або 84% та зібрано 11,7 млн тонн зерна при середній урожайності 2,37 т/га. Сої обмолочено на площі 1,1 млн га або 69% до прогнозу та зібрано 2,6 млн га зерна при середній урожайності 2,37 т/га.

В вересні неочікувано курс гривні укріпився до 24 грн за дол. США. Це вплинуло на внутрішні закупівельні ціни, які по результату місяця знизилися. На початку жовтня курс стабілізувався на рівні 24,7-25 грн за доллар, що в купі зі зростанням цін на зовнішніх ринках має призвести до зростання закупівельних цін на зернові. Надлишок соняшнику, який надійшов на продаж в вересні суттєво знизив закупівельні ціни. Завершення жнив олійної та відносна стабільність цін на соняшникову олію також має призвести до поступового зростання закупівельних цін в жовтні. В разі неможливості передбачити обмінний курс (наприклад, якщо він знову повернеться до 24 грн за доллар) закупівельні ціни можуть, якщо й не знизитися, то зафіксуватися на рівні початку місяця.