Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в жовтні 2019 року

Незмінний і дещо знижений обсяг світового врожаю авторитетні джерела прогнозували в жовтні. Так, Міністерство сільського господарства (USDA) практично не змінило прогноз обсягу світового виробництва зернових і залишило його на рівні 2162 млн тонн. Зокрема 765,23 млн тонн пшениці і 1396,7 млн тонн фуражних зернових, включно з 1104 млн тонн кукурудзи. В свою чергу, Міжнародна рада по зерну (IGC) знизила прогноз виробництва зернових на 2 млн тонн порівняно з минулим прогнозом з 2159 до 2157 млн тонн. Зокрема прогнозований джерелом врожай пшениці знижений на 2 млн тонн до 762 млн тонн. Прогнозований врожай кукурудзи знижений на 1 млн тонн до 1098 млн тонн.

В жовтні видання CNBC висвітлювало ситуацію, що склалась з експортом російської пшениці до В'єтнаму. На початку жовтня В'єтнам попросив  російську службу безпеки сільського господарства тимчасово призупинити видачу нових сертифікатів на експорт пшениці для відправки до В'єтнаму. Така ситуація склалась в наслідок виявлення насіння розторопші в декількох партіях експортованої пшениці. В'єтнам імпортував 506,4 тис. тонн російської пшениці в липні-вересні поточного року, що значно менше 1 мільйона тонн, який був імпортований за аналогічний період минулого року. В'єтнам купив 154,2 тис тонн пшениці в Росії у жовтні 2018 року, а потім не купував російської пшениці у період з листопада 2018 року по червень 2019 року. В даний час Росія погодилася надати В'єтнаму список своїх експортерів пшениці для затвердження.

Видання Bloomberg в жовтні повідомило про те, що в наслідок тенденції скорочення вмісту глютену, тобто клейковини в споживчому кошику американців, американські фермери вимушені посадити найменшу за 110 років кількість озимих сортів пшениці. Аналітики видання прогнозують подальше скорочення площі, оскільки американські виробники стикаються з жорсткою конкуренцією з боку світових виробників, які збирають великі врожаї. Міжнародні поставки настільки великі, що ф'ючерси на тверду червону озиму пшеницю знизились приблизно на 15% у 2019 році, що є одним з найгірших показників для зернових. У деяких південних районах Америки пшениця зараз дешевша за кукурудзу, що робить вирощування кукурудзи вигіднішим за пшеницю. Таким чином, ціни в країні стали недостатніми, щоб стимулювати фермерів до посіву пшениці.

Про те, що африканські фермери планують посадити більше на 9,47% кукурудзи в 2019/2020 МР, після затримки посадки попереднього сезону та покращення рентабельності врожаю, повідомило видання Business Recorder. Комітет з оцінки врожаю країни (CEC), прогнозує посів 2,5 млн гектарів кукурудзи порівняно з 2,301 мільйоном гектарів в сезоні 2018/2019. Посів білої кукурудзи, що використовується в основному для споживання людиною, очікується на площі 1,432 млн. га, в свою чергу, жовта кукурудза, що використовується в основному для кормів, буде засіяна на 1,087 млн ​​га.

Видання S&P Global Platts наприкінці жовтня повідомило про те, що Міжнародне енергетичне агентство (IEA) підняло короткостроковий прогноз виробництва світового біопалива, вказуючи на швидше, ніж очікувалося, зростання виробництва етанолу в Китаї, де його прогнозоване виробництво збільшиться втричі протягом п'яти років. Експерти констатують, що виробництво біопалива зросло швидше, ніж очікувалося, а саме на 7% до 154 мільярдів літрів минулого року, тоді як прогноз випуску на 2023 рік зараз на 19,5 мільярда літрів більший, ніж у минулому році. Перегляд зростання в основному відображає вдосконалену ринкову політику щодо біопалива в США, Бразилії та Китаї, де очікується, що зростання виробництва біопалива буде найвищим з усіх країн. Прогнозується, що загальний обсяг виробництва біопалива в світі до 2024 року складе 190,3 мільярда літрів (50,3 мільярда галонів), що на 25% більше порівняно з рівнем 2018 року.

Як повідомлялось раніше, в Україні занепокоєні посушливими умовами посіву озимих. Також видання Successful  Farming в жовтні розмірковувало над ситуацією з посівом озимини в Україні і конкурентній Росії. Експерти видання констатують, що ситуація в Україні не дуже оптимістична, але керована. В Росії тепла та дощова погода прискорила сівбу в останні тижні жовтня. Також південні регіони Росії, основна зона виробництва та експорту пшениці, можуть продовжувати сівбу в листопаді.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсів на Чиказький біржі мали різнонаправлені коливання. Як повідомлялось раніше, котирування ф'ючерсів зернових на Чиказькій біржі стрімко знизились на фоні очікування звіту оцінки світового виробництва сільськогосподарської продукції (WASDE), що кожного місяця публікується Міністерством сільського господарства (USDA). В жовтні котирування кукурудзи знизились з $3,93 за бушель або $155 за тонну до $3,80 за бушель або $150 за тонну, що виявилося найнижчим котируванням за місяць. В кінці місяця кукурудза котирувалась по $3,9 за бушель або $154 за тонну. Котирування ф'ючерсів пшениці м'яких сортів знизились з $4,99 за бушель або $183 за тонну до $4,93 за бушель або $181 за тонну. Досягли свого максиму на рівні $5,32 за бушель або $196 за тонну 18 жовтня і закінчили місяць з пониженням на рівні $5,08 за бушель або $187 за тонну. Котирування пшениці твердих сортів на Чиказькій біржі знизились з $4,11 за бушель або $151 за тонну до $4,03 за бушель або $148 за тонну. Також найвищого значення у $4,33 за бушель або $159 за тонну досягли 18 жовтня і в кінці місяця знизились до $4,20 за бушель або $154 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) також мав різнонаправлені коливання і в кінці жовтня збільшився порівняно з початком місяця з 189 пунктів до 191 пункту. Субіндекс пшениці в кінці жовтня збільшився на 1 пункт до 182. Субіндекс кукурудзи збільшився з 173 до 179 пунктів. Субіндекс ячменю зріс з 189 пунктів до 194.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на пшеницю зросли в кінці місяця порівняно з початком. Зокрема на пшеницю 2 класу з 4880 грн/т до 5520 грн/т. На пшеницю 3-го класу з 4850 грн/т до 5500 грн/т. Ціни на пшеницю 4 класу зросли з 4870 грн/т до 5300 грн/т. Ціна на кукурудзу зросла з 4150 грн/т до 4470 грн/т. Ціна на ячмінь трималась на рівні 4570 грн/т (усі ціни вказані з ПДВ на умовах DAT ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-Інформ, ціна на соняшник майже не змінилась після зниження у минулому місяці і протягом жовтня знаходилась в діапазоні від 7900 грн/т до 8300 грн/т.

За даними інформаційно-аналітичного порталу України, станом на 30 жовтня за 2019/20 МР з України вже експортовано 17,9 млн тонн зернових і зернобобових, що майже на 5 млн тонн більше ніж і відповідному періоді минулого року. Зокрема за жовтень експортовано 4,1 млн тонн збіжжя. Також за даними вищезгаданого джерела, експортовано борошна пшеничного та інших культур - 109,7 тис. тонн, що на 45,6 тис. тонн більше ніж за відповідний період минулого МР. Щодо жнив, станом на 24 жовтня українські аграрії провели збирання зернових та зернобобових культур в Україні на площі 13,5 млн га або 88% до прогнозу та зібрали 62 млн тонн зерна при середній врожайності 4,5 т/га. Крім того, соняшнику обмолочено на площі 5,6 млн га або 95% та зібрано 13,5 млн тонн зерна при середній урожайності 24,3 ц/га.

В жовтні курс гривні відносно стабілізувався на відмітці біля 25 грн за дол. США. Цей факт в комбінації зі зростанням світових цін на зерно в жовтні призвели до підвищення й внутрішніх закупівельних цін. В листопаді можливе їх зменшення через падіння котирувань на світових товарних біржах. Жнива соняшнику вже майже завершено, в тому числі через це ціни на соняшник стабілізувалися й зросли на 100-200 грн в середині країни, в портах навіть до 500-700 грн на тонні. Іншими факторами підтримки цін на олійну є зростання цін на рослині олії - пальмова олія зросла на 15%, соєва олія на 5% протягом жовтня. Також зростають ціни на ріпак, через несприятливі погодні умови в Канаді де залишається незібраним біля 30% врожаю. Якщо ціни на рослині олії закріпляться на досягнутому рівні, або продовжать поступовий ріст, можна очікувати й зростання внутрішніх закупівельних цін на соняшник в листопаді.