Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в листопаді 2019 року

Від 2160 млн тонн до 2162 млн тонн очікується світовий врожай зернових. Джерела прогнозів Міністерство сільського господарства США (USDA) і Міжнародна рада по зерну (IGC) майже одностайні. Зокрема врожай пшениці очікується від 762 млн тонн до 766 млн тонн, врожай кукурудзи - від 1102 до 1103 млн. тонн. Поточний прогноз знаходиться майже на рівні прогнозу в минулому місяці.

В листопаді авторитетні джерела повідомили про несприятливі погодні умови в Канаді і Сполучених Штатах Америки, що уповільнили темпи збирання, погіршили якість і зменшили кількість зернових. Так, джерело World Grain повідомило про уповільнення темпів збирання кукурудзи у 18 основних виробничих штатах Америки. Частка зібраної кукурудзи в них склала 84%, що помітно нижче аналогічного показника минулого року, який  на аналогічний період складав 93%. Також, поточний показник нижчій середньорічного показника за п'ять років, що тримався на рівні 96%. Збирання врожаю сої в 18 виробничих штатах закінчено на 94%, що дещо нижче середнього показника за 2014-2018 роки, який складав 97%. За даними видання Agrimoney, збирання врожаїв в Канадських преріях може затриматися до весни. Джерело також наголошує на тому що якість врожаю також погіршиться.

Видання Hellenic Shipping News в листопаді висвітлювало події в Аргентині, де продаж кукурудзи перед збиранням врожаю в 2019 року склала 12,6 мільйонів тонн, що є найвищим за останні три роки та майже втричі вищим за середній показником продажів перед збиранням врожаю. Аналітики видання зазначають, що аграрії прагнуть продати свою продукцію до того, як влада перейде до  президента Альберто Фернандеса, який планує  підвищити податки на експорт сільськогосподарської продукції. Аргентина є одним з найбільших виробників кукурудзи та третім за величиною експортером зернової в світі. USDA прогнозує, що у 2019-2020 роках врожай кукурудзи в Аргентині досягне 50 мільйонів тонн, що менше, ніж його поточної оцінки у 51 млн тонн у 2018/19 МР.

Видання Reuters в листопаді повідомило про те, що Алжир вирішив обмежити імпорт м'якої пшениці до 4 мільйонів тонн на рік, зменшивши його з 6,2 мільйона тонн. Цей крок направлений на збереження іноземної валюти. Алжир є одним з найбільших світових покупців пшениці, що отримує більшу частину поставок з Франції. Минулого року він витратив близько 3 мільярдів доларів на імпорт пшениці, включаючи тверду пшеницю, борошно та манну крупу. Однак, потрапивши до зниження цін на нафту з 2014 року, країна намагається зменшити свій імпорт.

Інформацію про те, що ​​уряд Бразилії знецінив валюту країни, що стимулювало фермерів продавати старі та нові врожаї сої в листопаді опублікувало видання Successful Farming. Бразильські фермери завжди віддають перевагу слабшій національній валюті, оскільки їх врожаї в основному експортуються, тобто котируються в американських доларах. Отже, грошові кошти, які вони отримують збільшуються завдяки курсу валют. Ще одним сприятливим аспектом в економіці Бразилії є те, що процентні ставки також є найнижчими за всю історію - 5% на рік. Експерти вищезгаданого джерела вважають, що експорт бразильської сої може стрибнути з 75 млн тонн до 77 млн тонн.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсів зернових на Чиказькій Біржі мали різнонаправлені коливання. Зокрема котирування ф'ючерсів кукурудзи знизились від початку до кінця місяця з $3,98 за бушель або $157 за тонну до $3,81 за бушель або $150 за тонну. Котирування ф'ючерсів пшениці навпаки зросли від початку до кінця місяця. Зокрема котирування ф'ючерсів пшениці м'яких сортів зросли з $5,1 за бушель або $187 за тонну до $5,42 за бушель або $199 за тонну, на початку грудня котируються по $5,27 за бушель або $194 за тонну. Котирування пшениці твердих сортів зросли з $4,32 за бушель або $159 за тонну до $4,47 за бушель або $164 за тонну и станом на сьогодні котируються по $4,4 за бушель або $162 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) знизився в кінці листопада порівняно  з початком з 192 пунктів до 189 пунктів. Так, субіндекс (GOI) пшениці знизився з 184 до 182 пунктів. Субіндекс (GOI) ячменю впродовж місяця залишався незмінним на рівні 194 пунктів. Субіндекс (GOI) кукурудзи виріс на 1 пункт з 179 пунктів на початку до 180 пунктів в кінці місяця.

Внутрішні закупівельні ціни на зернові в Україні знижувались. Так, ціна на пшеницю 2-го класу знизилась від початку до кінця місяця з 5420 грн/т до 5350 грн/т. На пшеницю 3-го класу також знизилась з 5400 грн/т до 5330 грн/т. Ціна на ячмінь знизилась з 4700 грн/т до 4650 грн/т, на кукурудзу - з 4400 грн/т до 4360 грн/т. Ціна на пшеницю 4 класу на початку і в кінці місяця дорівнювала 5200 грн/т  (мінімальна за місяць складала 5150 грн/т).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-Інформ, ціна на соняшник впродовж листопада майже не змінювалась на початку місяця знаходилась в діапазоні від 8100 грн/т до 8400 грн/т, в кінці була в діапазоні від 8500 грн/т до 9000 грн/т.

Як повідомлялось раніше, в поточному році темпи експорту значно випереджають минулорічні і за даними Інформаційно-аналітичного порталу України, станом на 22 листопада з початку 2019/2020 маркетингового року з України експортовано 23,128 млн тонн зернових культур, що на 6,2 млн тонн більше ніж за аналогічний період минулого маркетингового року.  Зокрема, на зовнішні ринки поставлено: пшениці – 12,9 млн тонн; ячменю – 3,5 млн тонн; жита – 5 тис. тонн; кукурудзи – 6,5 млн тонн.

Також на нашому сайті ми припускали, що поточній врожай зернових може стати рекордним в Україні. Про те, що станом на 20 листопада українські аграрії провели збирання зернових та зернобобових культур в Україні на площі 14,9 млн га або 98% до прогнозу та зібрали 73,0 млн тонн зерна при середній врожайності 4,9 /га в листопаді повідомив Інформаційно-аналітичного порталу України.

В листопаді внутрішні закупівельні ціни на зернові знизились, але не суттєво. Враховуючи зміцнення обмінного курсу гривні до долару США до 24, в перерахунку на тверду валюту навіть дещо зросли. Подальший розвиток ситуації з цінами на зерно в грудні може буди подібним. Ціни на соняшник зросли на кінець листопада, в перерахунку на долар США зростання є ще більш суттєвим. Тенденція зростання цін на рослинні олії поки залишається, тому можна очікувати повільне зростання внутрішніх закупівельних цін на соняшник в грудні.