Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в січні 2020 року

На початку лютого Міністерство сільського господарства США (USDA) майже не змінило оцінку світового виробництва пшениці (763.95 млн.т проти 764.39 млн.т місяць тому) та кінцевих залишків (288.03 млн.т проти 288.08 млн.т) в 2019/20 маркетинговому році. Прогноз виробництва фуражних зернових зріс до 1402.70 млн.т (проти 1401.80 млн.т), але оцінку кінцевих залишків зменшено до 326.63 млн.т проти 327.70 місяць тому. Міжнародна рада по зерну (IGC) збільшила прогноз виробництва кукурудзи в світі до 1111 млн.т проти 1103 млн.т місяць тому, прогноз виробництва пшениці скорочено на 1 млн.т до 761 млн.т. Україна продовжує рекордними темпами експортувати зерно – станом на кінець січня експорт перевищив 35 млн.т.

Міжнародна рада по зерну в своєму звіті №506 збільшила прогноз світового виробництва всіх видів зерна (пшениця і фуражне зерно) в 2019/20 маркетинговому році проти оцінки минулого місяця на 8 млн. тонн до 2170 млн. тонн. Це відбулось головним чином внаслідок коригувань по кукурудзі – зросли оцінки виробництва кукурудзи по США (+3 млн.т) і Китаю (+5 млн.т). Зміни, що стосуються використання зерна, лише частково компенсують приріст пропозиції, і прогноз світових запасів збільшено на 5 млн.т до 599 млн.т, що на 25 млн.т менше, ніж в минулому сезоні. Оцінка обсягу торгівлі підвищена на 2 млн.т, головним чином у зв'язку з більшим, ніж очікувалося, імпортом пшениці Іраном і Туреччиною.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Субіндекс GOI на сою (джерело: IGC)Індекс IGC по зерну і олійним (GOI) з часу виходу останнього огляду Ради підвищився на 4%, що пов'язано зі стійким зростанням по пшениці, кукурудзі і рису. Субіндекс GOI по пшениці підвищився на 9% до 11-місячного піку, що пов'язано з високим експортним попитом, через  підтвердження даних про низький урожай в Австралії і стурбованістю далекими від ідеальних умов розвитку посівів під врожай 2020/21 року в деяких країнах ЄС та Чорноморському регіоні. Субіндекс GOI по кукурудзі за минулі два місяці зріс на 8%, що пов'язано з сезонним спадом пропозиції в Південній Америці і загальним стійким попитом.

Згідно лютневого звіту Департаменту сільського господарства США WASDE-597 прогноз по пшениці в 2019/20 маркетинговому році для США передбачає стабільне постачання, збільшення експорту та зменшення запасів. Єдиною категорією поставок чи використання, яка була змінена цього місяця, було збільшення експорту на 25 мільйонів бушелів (680 тис. тонн), що відображало зростання конкурентоспроможності на міжнародних ринках. Кінцеві залишки скорочуються на відповідній розмір і зараз прогнозується на рівні 940 мільйонів бушелів (25,58 млн тонн), що становить п'ятирічний мінімум.

Прогноз по Україні залишився без змін – виробництво пшениці складе 29 млн.т, експорт – 20,5 млн.т, кінцеві залишки – 1,26 млн.т (тобто зменшення залишків з 1,59 млн.т на початку сезону 2019/20).

Світові запаси пшениці незначно зменшено, й це зменшення переважно компенсується початковими запасами й врожаєм. Світовий експорт зріс на 1,8 мільйона тонн під впливом збільшення на 1,0 мільйон тонн для ЄС на через поставки та більш конкурентоспроможні ціни. Експорт з Казахстану також збільшено на 0,8 млн тонн завдяки швидкими темпами експорту. Експорт з США збільшено на 0,7 мільйона тонн і, за прогнозами, це буде найбільший експорт за три роки. Зростання частково компенсується скороченням експорту на 0,5 млн. тонн для Канади та 0,3 млн. тонн для Пакистану. Світовий імпорт в 2019/20 маркетинговому році збільшився на 1,9 млн. тонн через збільшення на 0,8 млн. тонн для Китаю та на 0,7 мільйона тонн для Туреччини, в обидвох випадках через поточні швидкі темпи імпорту. Також є декілька історичних змін в торгівлі, споживанні та кінцевих запасах, що відображають оновлені дані про експорт, особливо для Пакистану. В результаті в сезоні 2019/20 глобальне споживання та кінцеві запаси незначно знижено, хоча запаси все ще залишаються рекордно великими.

Поточний прогноз по кукурудзі на сезон 2019/20 по США незначно змінився порівняно з звітом минулого місяця, через зміни в експорті та використання для виробництва етанолу. Але ці зміни на 50 мільйонів бушелів компенсували друг друга. В результаті кінцеві залишки кукурудзи в США не змінюються порівняно з оцінкою минулого місяця. Ціна кукурудзи для виробників в США також залишилась без змін на рівні 3,85 долара за бушель (151,5 доларів/тонна).

Оцінку виробництва кукурудзи в Україні збільшено до 35,8 млн.т (в минулому місяці 35,5 млн.т), експорту до 31,0 млн.т (30,5 млн.т), прогноз по кінцевим залишкам незначно зменшено з 0,86 млн.т до 0,76 млн.т.

Прогноз світового виробництва фуражних зернових на 2019/20 маркетинговий рік збільшено на 0,9 мільйона тонн до 1,402,7 мільйона тонн. Прогнози щодо виробництва фуражного зерна за межами США відображають збільшення виробництва й споживання та менші кінцеві запаси в порівняні з прогнозом минулого місяця. Світове виробництво кукурудзи збільшено на 0,8 мільйона тонн, через збільшення для Південної Африки, Молдови та України, що більш ніж компенсує скорочення для В'єтнаму. Для Південної Африки виробництво збільшено, оскільки вчасні опади протягом січня покращують перспективи врожаю. Основні зміни у світовій торгівлі в сезоні 2019/20 включають збільшення прогнозу експорту кукурудзи для Південної Африки, України та ЄС, що значною мірою компенсує скорочення для Сполучених Штатів. Імпорт кукурудзи збільшено для Туреччини та Бразилії, в останні країні через поставки, більші, ніж очікувалося, у райони виробництва продукції тваринництва у південній частині країни. Кінцеві запаси кукурудзи зменшено порівняно з оцінкою минулого місяця, що в основному відображає скорочення в В'єтнамі, Бразилії, Парагваї та ЄС. Світові кінцеві залишки кукурудзи прогнозуються в розмірі 296,8 млн. тонн, тобто на  1,0 млн. тонн менше порівняно з минулим місяцем.

Прогноз виробництва сої в 2019/20 маркетинговому році в США відображає збільшення експорту та зменшення запасів. Експорт сої в сезоні 2019/20 прогнозується в розмірі 1,825 млрд. бушелів (49,67 млн.т), що на 50 мільйонів (1,36 млн.т) більше порівняно з прогнозом минулого місяця, частково через збільшення імпорту Китаєм. При незмінному використанні сої на переробку кінцеві запаси в США зменшено на 50 млн. бушелів до 425 мільйонів (11,57 млн.т). Середня ціна сої в США в сезоні 2019/20 прогнозується на рівні 8,75 долара за бушель (321,5 дол/т), на 25 центів менше ніж в минулому місяці. Прогноз цін на соєву олію знижено на 11 доларів до 782,6 дол/т. Прогноз ціни соєвого шроту незмінний 276,7 дол. США за метричну тону.

Врожай соняшнику в Україні в поточному сезоні оцінюється на рівні 16 млн.т (в сезоні 2018/19 – 15 млн.т), переробки в 15,75 млн.т (14,80 млн.т), кінцеві залишки – 120 тис.т (140 тис.т). Також очікується, що виробництво соняшникової олії в Україні зросте до 6,772 млн.т проти 6,364 в попередньому сезоні, а експорт зросте до 6,2 млн.т проти 6,063 млн.т. Таким чином, частка Україні в світовому експорті, прогноз якого в 2019/20 маркетинговому році дорівнює 11,332 млн.т складе 54,7% (проти 54,4% в сезоні 2018/19).

Світовий прогноз по олійним культурам на 2019/20 маркетинговий рік у цьому місяці включає збільшення виробництва, торгівлі та запасів порівняно з минулим місяцем. Світове виробництво олійних культур збільшилося на 2,2 млн. тонн до 576,8 млн. тонн завдяки вищому рівню виробництва сої, соняшнику та бавовни. Це частково компенсується через менше виробництво ядер плодів олійної пальми. Виробництво сої в Бразилії збільшилося на 2 мільйони тонн до 125 мільйонів через сприятливу погоду, а також покращення опадів у південних та північно-східних районах вирощування сої. Виробництво соняшнику збільшується для України через більш високим урожаєм. Виробництво пальмових ядер та пальмової олії скорочено для Малайзії та Індонезії через нижче поточне виробництво та сухими погодними умовами протягом минулого року. Світовий експорт олійних культур в сезоні 2019/20 збільшується на 2,4 мільйона тонн в основному через торгівлю соєю. Китайський імпорт сої збільшився на 3 мільйони тонн до 88 мільйонів, що відображає зростання переробки сої. Відповідно, експорт сої збільшується для США, Бразилії та України. Глобальні кінцеві запаси сої на 2,2 мільйона тонн перевищують оцінку минулого місяця, через більші запаси в Китаї та Бразилії.

Карта екстремальних погодних умовТемпература, що наближається до рекордної, що реєструється у районах Західної та Центральної Європи робить посіви більш схильними до шкідників та хвороб, а також вразливими до пошкоджень від будь-яких пізніх заморозків, вказано в січневому моніторингу посівів Євросоюзу MARS.

Сезон осіннього посіву в Європі наприкінці минулого року був порушений сильним дощем у західних країнах та сухою погодою у деяких східних регіонах, тобто сільськогосподарські культури, такі як пшениця, розвивалися повільніше, ніж зазвичай. У той же час, м'яка погода заважала злакам виробити достатню переносимість низьких температур, процес, відомий як загартовування, зробивши їх більш вразливими до будь-яких заморозків.

Щодо України то в звіті вказано, що процес загартування озимих посівів слабкий в західній Україні, в порівняння з середніми показниками. Також згадується нестача вологи в грунті в східній й центральній Україні, недостатній розвиток в східній частині країни,

"Загальний баланс позитивних і негативних наслідків буде залежати від того, як розвивається погода надалі", - відзначено в моніторі.

Про вплив спалаху короновірусу на торгівлю зерном написало американське видання CNBS (автоматичний переклад на українську). В кінці січня ціни на біржі на сою, а також кукурудзу й пшеницю впали на тлі побоювань щодо скорочення попиту через вірус. Чи хвороба насправді зменшить попит на зерно та сою в Китаї, чи це не буде досить серйозно, щоб мати вплив – відповідь на це питання шукає ринок, підкреслює видання. Статистика по короновірусу виглядає не так панічно, як здавалось на початку, але поки й не дає підстав для висновків що пік розповсюдження хвороби пройдено.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсу на сою олію на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф'ючерсу на соєву олію на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування ф’ючерсів на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі протягом січні досягали рівня 3,94 дол/бушель (155 дол/т), але закрили місяць на цифрі 3,74 дол/бушель (147,2 дол/т), станом на початок лютого ціни коливаються біля 3,8 дол/бушель (149,3 дол/т).

Котирування на пшеницю демонстрували більше зростання, але в результаті й більше падіння. Ціна на м’яку пшеницю досягала в січні відмітки 5,92 дол/бушель (217.52 дол/т), в кінці місяця ціна закриття дорівнювала 5,55 дол/бушель (203.93 дол/т). Тверда пшениця досягала в січні котирування в 5,04 дол/бушель (185.19 дол/т), на 31 січня закрила торги на рівні 4,65 дол/бушель (170.86 дол/т). Станом на початок лютого тенденція «вниз» по пшениці переважує.

Найбільш драматично впали ціни на сою та соєву олію. На початку січня котирування ф’ючерсу на сою були на рівні 9,6 дол/бушель (352.74 дол/т), закрили місяць на відмітці 8,7 дол/бушель (319.67 дол/т). Соєва олія повторила напрямок руху – котирування за січень впали з 35,67 дол/фунт (786,4 дол/т) до 29,94 дол/фунт (660 дол/т). На початку лютого з’явилися певні ознаки спроб розвернути тренд на протилежний по сої, по олії – відбуваються коливання в вузькому коридорі біля рівнів кінця січня.

Внутрішні закупівельні ціни на зернові в Україні зростали протягом січня. Зокрема ціна на пшеницю 2-го класу з 5440 грн/т зросла до 6100 грн/т, на пшеницю 3-го класу з 5420 грн/т до 6050 грн/т, на пшеницю 4-го класу з 5260 грн/т до 5850 грн/т.  Закупівельна ціна на кукурудзу також збільшилась з 4390 грн/т до 5050 грн/т. Ціна на ячмінь дорівнювала на початку місяця 4480 грн/т, в кінці зросла до 4850 грн/т (усі ціни вказані з ПДВ на умовах ПТ ТОВ СП "Нібулон" в м. Миколаєві). Станом на початок лютого ціни на усі зернові почали падати.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-Інформ, закупівельна ціна на соняшник в Україні на умовах EXW на початку місяця знаходилась в діапазоні від 9000 грн/т до 9200 грн/т, в кінці місяця вона збільшилась й знаходилась в діапазоні 9500 грн/т – 10200 грн/т. На фізичному (спотовому) ринку в Україні в січні відбувалось зростання закупівельних цін на соняшник, не дивлячись на падіння цін на олію. Це було пов’язано переважно зі скороченням пропозиції олійної в січні через довгі свята. На початку лютого ціни почали знижуватися, але все одне не такими темпами як ціни на олію.

За даними сайту OilWolrd котирування на соняшнику олію в Роттердамі на початок лютого складають 785 дол/т для поставок в лютому (-87 дол/т за місяць), 763.60 дол/т для поставок в березні (-98 дол/т).

По інформації з сайту Malaysian Palm Oil Council ціни на сиру пальмову олію впали з рівня 3125 малайзійських рингітів за тонну (754,5 дол/т) до 2640 рингітів за тонну (637,5 дол/т). Варто відмітити, що це падіння, окрім інших факторів, пов’язано (автоматичний переклад на українську) з політичними суперечками між Малайзією та Індією. В свою чергу, Індія є найбільшим світовим імпортером пальмової олії, країна щорічно купує понад 9,7 млн. тонн олії в основному з Індонезії та Малайзії (сама Малайзія експортує загалом біля 18 млн.т).

Внутрішні закупівельні ціни зерно в Україні знаходяться також під впливом обмінного курсу, який протягом січня допомагав цінам зростати. Почавши з 23,7 грн за долар США, на кінець місяця курс зріс до 25 грн/дол, але вже в лютому курс опустився до 24,5 грн/дол. По поведінці НБУ виглядає, що цей рівень Національний банк має намір тримати, не давати курсу опускатися нижче. В разі, якщо обмінний курс залишиться відносно стабільним в коридорі 24,5-25,0 гривень за долар США, в гру вступають інші фактори, а саме падіння цін на зовнішніх ринках. Окрім цього, наші аграрії починають готуватися до весняних польових робіт, що збільшує пропозицію зерна на ринку. Додатково, ринки все ще не можуть оцінити вплив короновірусу на світову економіку в цілому, й на торгівлю сільськогосподарськими товарами зокрема. Тому, в лютому тяжко очікувати на зростання внутрішніх закупівельних цін, скоріш за все вони будуть поступово знижуватися.